HEINO – Veel evenementen worden georganiseerd onder de noemer ‘vooral serieus, maar een beetje ludiek’. Wie verneemt dat de Oelewappers uit Heino tekenen voor de organisatie weet dat het meestal net andersom is. Hoewel ze met de jaarlijkse Te Gekke Sterrenshow tijdens de Pompdagen bewijzen dat ze hun mannetje staan, zijn ze gek op activiteiten die net weer even anders zijn.
In die categorie past zeker het Open Heinoos Kampioenschap Hanenkraaien op zondag 18 mei vanaf 14.00 uur. Het is al weer de derde editie van deze regionale wedstrijd die dit keer wordt georganiseerd vanaf de locatie Leeghwaterstraat 3a op bedrijventerrein Blankenfoort in Heino. Voor de insiders: hier is tevens de studio van de band Schot deur ’t Pleeraam gevestigd. Iedereen die de beschikking heeft over een levende haan kan zich opgeven. Gebraden (halve) hanen worden uitgesloten van deelname. De aanmeldingen worden verdeeld over een categorie jeugd (tot en met 16 jaar) en een categorie senioren (vanaf 17 jaar).
Ook het publiek krijgt zonder te betalen een uniek inkijkje in deze bijzondere agrarische sport. Zoals mag worden verwacht van de Oelewappers is de catering piekfijn in orde. De opbrengst van deze unieke middag zal – na aftrek van de onkosten – ten goede komen aan een goed doel in Heino.
Hoe gaat het Open Heinoos Kampioenschap Hanenkraaien in zijn werk? ‘De deelnemers brengen hun hanen in een hok naar de studio die als donkere ruimte wordt ingericht. Op het moment dat de wedstrijd begint, gaan de doeken van de hokken en als het goed is, beginnen de hanen dan meteen te kraaien. De haan die in een tijdsbestek van acht minuten het meest kraait, heeft die ronde gewonnen’, vertellen de leden van de organiserende vriendengroep.
In elke ronde komen vier hanen in actie. Het grappige is dat de eigenaren zelf ook als jurylid fungeren. ‘Ze nemen plaats voor het hok van een andere haan en leggen bij elke kraai een maïskorrel op een schotel. Wie de meeste maïskorrels heeft, is de winnaar’, geven de Oelewappers aan dat het allemaal niet zo ingewikkeld hoeft te zijn. Overigens zorgt de strenge hoofdscheidsrechter Arthur ten Hof er wel voor dat fraude is uitgesloten. Na een aantal rondes komen er uiteindelijk twee winnaars uit de bus die met een leuke prijs naar huis gaan.
